صنعتی معدنی فرزانگان کانسار پارس

گفتکو با مهندس آزاد مدیر داخلی منطقه ویژه اقتصادی لامرد

۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ | اخبار شرکت
اشتراک با دیگران

مهندس آزاد از روند تکمیل زیرساخت ها ، افق آینده و موانع موجود در منطقه ویژه اقتصادی لامرد سخن گفت.

       با شروع عملیات احداث خط لوله اصلی انتقال آب به سایت احداث کارخانه اکسید منیزیم لامرد گفتگویی با مهندس آزاد مدیر داخلی منطقه ویژه داشتیم و جزییات بیشتری از روند برنامه های احداث ، تکمیل و تجهیز زیرساخت های منطقه ویژه و ملزومات مورد نیاز سرمایه گذاران را جویا شدیم. شرح این گفتگو در ادامه بخوانید.

  • چند روزی است که شاهد آغاز عملیات تعبیه خطوط انتقال آب به سایت کارخانه اکسید منیزیم و همچنین تجهیز کارگاه ساخت شریان های اصلی راه های درون سایت هستیم.آیا این روند ادامه دارد و سایرنیاز های منطقه نیز برطرف خواهد شد؟

     مطابق با تصمیم و برنامه مدون سازمان ایمیدرو، تکمیل زیرساخت ها ادامه خواهد یافت . سعی سازمان بر این است امسال کلیه ملزومات مورد نیاز سرمایه گذاران در منطقه ویژه به مرحله اجرا در آید.

  •  اولویت ها به چه شکل برنامه ریزی شده است؟

     ما اولویت تامین آب را به کارخانه اکسید منیزیم دادیم  و از این منطقه لوله گذاری آغاز شد . به دلیل وجود پدیده فرسایش خندقی و ناهمواری های زیاد در این منطقه ، تسطیح زمین  نیازمند به حجم عملیات خاکبرداری بیشتری ست. همچنین به دلیل اهمیت بیشتر این کارخانه  تصمیم بر این شد که عملیات ابرسانی از اینجا آغاز شود.

      در مورد راه های اصلی همانطور که شاهد هستید عملیات تجهیز کارگاه توسط پیمانکار در حال انجام است. مسیر های اصلی طبق قرارداد تا یک سال آینده تحویل می گردد.

     دو پروژه مهم دیگر یکی کنترل آب های سطحی و دیگر پروژه احداث راه های فرعی در کل سایت تامین بودجه شده و برآورد اولیه ما 6000 میلیارد ریال معادل 600 میلیارد تومان می باشد که مدارک مناقصه آماده است و تا حداکثر دو هفته دیگر آگهی آن منتشر می شود و حدکثر یک ماه آینده پیمانکار معرفی می گردد. پیش بینی می شود مدت انجام این پروژه ها 24 ماه باشد.

      در مورد برق نیز ، به عنوان مثال طراحی مسیر انتقال برق سایت کارخانه اکسید منیزیم انجام شده و نقشه های آن آماده است و  منتظر ارائه  براورد هزینه از طرف شرکت طرف قرارداد منطقه ویژه هستیم تا وارد مرحله اجرا توسط توسط دستگاه اجرایی شود.

 

  • آینده منطقه ویژه اقتصادی لامرد را چگونه می بینید؟

     افقی که من برای منطقه ویژه می بینم، در یک سال آینده شرایط  بسیار متفاوت از امروز خواهد شد. نظرسازمان  ایمیدرو این است که بهترین منطقه برای سرمایه گذاری های کلان در کشور منطقه ویژه اقتصادی  پارسیان و لامرد است. به همین دلیل تصمیم بر این است که احداث زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاران تا سه ماهه سوم  سال جاری به مرحله اجرا در امده و پیمانکاران کار را شروع کرده باشند. دو ماه قبل دو پروژه پتروشیمی در پارسیان کلنگ زده شد و  کلنگ پتروشیمی دیگری تا پایان سال جاری بر زمین زده می شود. برای لامرد نیز دو مجتمع پتروشیمی در نظر گرفته شده است که یکی متعلق به سازمان همیاری های شهرداری فارس و دیگری متعلق به سرمایه گذارانی از مرکز می باشد، و دو کارخانه سیمان ، که در دست مطالعه و برنامه ریزی است که سرمایه گذاران بومی پیگیر آن هستند.

 

  • آیا زیرساخت های شهری و منطقه ای پاسخگوی این حجم از سرمایه گذاری و صنایع هستند؟

     خیر. 

    به هیچ وجه.

    مسئولین لامرد باید به جد پیگیر ساخت زیرساخت های مناسب باشند ، این وضع و این شهر جوابگوی این صنعت نیست و ادامه این روند جز ایجاد مشکلات برای شهروندان پیامدی نخواهد داشت.همین الان می توانید شاهد ترافیک نامناسب برای حمل مواد مورد نیاز تنها یک کارخانه آلومینیوم باشید  که این تنها یکی از صنایع  موجود در منطقه ویژه اقتصادی لامرد است.0 30.5

پیشرفت کار در معادن شرکت (درصد)

0 12.35

پیشرفت احداث کارخانه اکسید منیزیم لامرد (درصد)

آلومینیوم ( دلار بر تن ): 2,846.00 مس ( دلار بر تن ): 8,975.50 روی ( دلار بر تن ): 2,978.00 نیکل ( دلار بر تن ): 18,830.00 سرب ( دلار بر تن ): 2,134.00 قلع ( دلار بر تن ): 33,820.00 کبالت ( دلار بر تن ): 53,903.02 طلا ( دلار بر اونس ): 1,777.60 نقره (دلار بر اونس): 22.61 منیزیم ( دلار بر تن ): 000.00 اکسید منیزیم ( دلار بر تن ): 000.00 اکسید آلومینیوم یا آلومینا (دلار بر تن): 000.00 نرخ مواد معدنی